Dinamo uz puno muke do pobjede nad Rudešom

Pogotkom jokera s klupe Sandra Kulenovića Dinamo je u 18. kolu SuperSport HNL-a pred 2.846 gledatelja u Maksimiru bio bolji od fenjeraša Rudeša.

Plavi su do desete prvenstvene pobjede u sezoni došli teže od očekivanog. Gosti su pod vodstvom novog trenera Davora Mladine pružili dobar otpor, a posebno mogu biti zadovoljni prvim poluvremenom kada su stvorili više šansi od suparnika te su preko Pasaričeka zatresli gredu.

S novim HNL trijumfom izabranici Sergeja Jakirovića su preskočili Rijeku na prvenstvenoj ljestvici te za vodećim Hajdukom, uz dvije odigrane utakmice manje, zaostaju sedam bodova.

Plave u četvrtak očekuje okršaj Konferencijske lige protiv Ballkanija nakon čega će u nedjelju na Maksimiru dočekati Hajduk dok će Rudeš godinu okončati gostovanjem kod Rijeke.

Iako je imao terensku inicijativu Dinamo je za prvu šansu morao čekati 19. minutu kada je Špikić povratnim dodavanjem uposlio Mišića čiji udarac s ruba šesnaesterca sigurno brani Marković.

Rudeš uzvraća u 27. minuti kada je Pešić proigrao Topića koji se pored Perkovića izborio za udarac iz okreta sa 16 metara, no Nevistić paradom uspijeva odbiti loptu u korner. Samo minutu kasnije Bašić je ubacio s lijeve strane, a iz drugog plana se ubacio Pasariček te je sa sedam metara pucao u vratara Dinama.

U 31. minuti je s dvadesetak metara snažno šutirao Mišić, a lopta je otišla pored stative tako da golman gostiju nije trebao reagirati. Tri minute kasnije Petković je proigrao Vidovića čiji udarac sa šest metara iskosa brani Marković.

Dobru šansu gosti su imali i u 35. kada se za udarac s desetak metara iskosa izborio Pešić, a Nevistić odbija lopta koja je išla u njegov bliži kut.

Sučić je u 43. minuti odlično proigrao Vidovića čiji snažan udarac s desetak metara Marković ipak uspijeva odbiti u korner. Nedugo potom uslijedila je kontra Rudeša u kojoj je Pešić uposlio Pasaričeka, a njegov snažan udarac sa 17 metara iskosa završava na gredi.

Kaneko i Ristovski su u 53. minuti dobro kombinirali po desnoj strani nakon čega je ubačaj potonjeg u peterac ispred Petkovića izbila domaća obrana. Pomoćna sutkinja je tom prilikom označila i sumnjivo zaleđe što je izazvalo negodovanje domaće klupa jer sudac Titlić nije čekao da se napad odigra do kraja.

Nakon ubačaja Ristovskog u 59. minuti u kaznenom prostoru Rudeša nakon duela sa Šehićem pada Vidović, a sudac je samo pokazao da se nastavi s igrom. Nakon ubačaja Mišića iz skraćenog kornera u 60. minuti glavom je sa šest metara pucao Petković, no nije bio precizan.

Mišić u 66. minuti iz slobodnog udarca s desne strane pronalazi usamljenog Vidovića na drugoj stativi, a njegov udarac s desetak metara iskosa zaustavlja Marković.

Tri minute kasnije je blizu gola bio Kaneko koji je nakon proigravanja Mišića sa šest metara iskosa prebacio Markovića, ali ispred gol linije je loptu uspio izbiti Pavlović. Nedugo potom je Kaneko ubacio za Petkovića čiji pokušaj odbija golman Rudeša, a potom je i nakon ubačaja Ristovskog glavom preko gola loptu poslao Kulenović.

Veliku šansu je u 75. minuti propustio Kulenović koji je nakon što mu je Petković spustio loptu glavom sa sedam metara pucao visoko iznad gola.

Plavi do gola dolaze minutu kasnije kada je Ljubičić s lijeve strane ubacio na drugu stativu odakle je Kaneko vratio loptu pred gol, a tamo je Kulenović iz blizine glavom zatresao mrežu. Bio je to njegov drugi gol u aktualnoj sezoni HNL-a, prvi je zabio u dresu Lokomotive.

Petković je u 85. minuti u situaciju 1 na 1 s Markovićem uposlio Emrelija koji na koncu nije uspio nadmudriti čuvara mreže Rudeša.

Gosti su uzvratili u 90. minuti preko Šehića koji je dobro ubacio s desne strane, no Lazarov na drugoj stativi nije uspio stići do lopte.

Rudeš je u 94. minuti tražio kazneni udarac jer se Nevistić nakon boksanja lopte sudario s Lazarovim, no sudac Titlić nije se oglasio. Nezadovoljstvo gostiju je povećano i činjenicom da im nije dopustio da u posljednjim trenucima utakmice izvedu korner.

Kolo će biti zaključeno sutra kada se od 15 sati sastaju Varaždin i Osijek dok će u 17:10 na Rujevici startati obračun Rijeke i Slaven Belupa.

Standings provided by Sofascore

Dinamo će od 17 sati na Maksimiru u sklopu 18. kola SuperSport HNL-a dočekati fenjeraša Rudeša kojeg predvodi novi trener Davor Mladina. Njihov prvi ovosezonski sraz odigran u Kranjčevićevoj završio je slavljem Plavih rezultatom 1:5, a u njemu se posebno istaknuo Josip Drmić koji je postigao hat-trick.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Stojkovića, Kačavendu, Baturinu, Theophilea i Bernauera dok su gosti bez Vukmanovića, Kovačevića i Petkovića.

Trener Dinama Sergej Jakirović je u najavi rekao: “Došao im je kolega Mladina koji je i uveo Rudeš u prvu ligu. Nemamo mjesta kalkulacijama, idemo s najjačim raspoloživim snagama. Nemamo pravo na nikakvu grešku niti greškicu, od prve sekunde moramo jasno dati do znanja da želimo tri boda i što prije zabiti kako bismo, uza sav respekt Rudešu, uveli utakmicu u našem smjeru. Vidljivo je da se njihovi dečki bore, da im nije svejedno, da žele otkinuti bodove. Bez obzira na to kakvo je stanje na ljestvici, već smo se nekoliko puta opekli ove sezone i moramo biti maksimalno koncentrirani.”

Njegov kolega na klupi Rudeša Davor Mladina je dodao: “Zna se tko je Dinamo. Dat ćemo svoj maksimum. I to mi je važno. Ja igračima kažem, nije mi važan početak utakmice, nego kraj. I rezultat. Nije mi važno tko počinje utakmicu, nego tko završava. Idemo s velikim respektom, Dinamo je papirnati favorit, ali on to mora dokazati na terenu. A mi ćemo pokušati u tome ga spriječiti.”

Glavni sudac utakmice je Jakov Titlić iz Potravlja kojem će asistirati Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Dario Kolarević (Zagreb) i Ante Čulina (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Luka Pajić (Rijeka). Delegat susreta je Dražen Posavec (Maruševac), kontrolor suđenja Tomislav Šetka (Đakovo), a časnik za sigurnost Jurica Jurjević.