Hajduk na Poljudu bolji od Varaždina

Do četvrte uzastopne i jedanaeste ukupne pobjede u prvenstvu stigao je Hajduk. Bili su na Poljudu u sklopu 15. dionice SuperSport HNL-a nadjačali Varaždin rezultatom 3:1 (2:0). Za slavlje domaćina su se u strijelce upisali Pukštas, Šarlija i Krovinović dok je vlastitu mrežu za konačan rezultat zatresao Uremović.

Izabranici Mislava Karoglana su tako povećali prednost na vrhu ljestvice. Rijeci sada uz dvije odigrane utakmice više bježe šest, a Dinamu uz tri susreta više deset bodova. Momčad Marija Kovačevića je pak tek treći put ove sezone travnjak napustila pognute glave, s tim da su dva puta poraženi od Hajduka. Za dva tjedna Bili gostuju kod Istre 1961 dok će Varaždin dočekati Rijeku.

Prvu veliku priliku na utakmici vidjeli smo u 10. minuti kada je Vukčević dobro ubacio s desne strane, a udarac glavom Šege s vrha peterca završava ravno u rukama Lučića.

Benrahou je u 19. minuti iz slobodnog udarca s desne strane pronašao Livaju, no njegov pokušaj glavom s tri metra odlazi pokraj stative. Minutu kasnije Jelenić je u posljednji trenutak zaustavio dubinsko proigravanje prema Krovinoviću. Uslijedio je potom i ubačaj s lijeve strane te loša reakcije Zelenike nakon koje je u prilici bio Benrahou, no vratar Varaždina je uspio obraniti njegov udarac sa šest metara iskosa.

U 29. minuti je s oko 25 metara snažno pucao Postonjski, a lopta je otišla pored bliže stative. Minutu kasnije novi ubačaj Vukčevića s desne strane koji ovaj put pronalazi Drožđeka, no udarac s desetak metara lagano lovi Lučić. Šego je u 33. minuti presjekao dodavanje prema Lučiću, no bio je previše blizu korner liniji da bi mogao ozbiljnije zaprijetiti.

Domaćin u vodstvo dolazi u 35. minuti. Benrahou je spriječio loptu da ode u gol aut nakon čega je s desne strane ubacio na prvu stativu, a tamo je utrčao Pukštas te je spretno matirao Zeleniku za svoj treći gol u aktualnoj prvenstvenoj sezoni. Nakon devet uzastopnih utakmica gledatelji su tako napokon vidjeli zgoditak u prvom poluvremenu na Poljudu.

Novu šansu Bijeli su imali tri minute kasnije kada je s desetak metara snažno pucao Krovinović, a Zelenika je odbio loptu koja je išla u njegov gornji bliži kut. Uslijedio je ubačaj iz kuta Benrahou nakon kojeg je s vrha peterca glavom pucao Pukštas, a Zelenika je uspio odbiti loptu do Šarlije koje je iz blizine iz drugog pokušaja po drugi put u sezoni zatresao mrežu. Hajduk je tako u tri minute došao do velike prednosti.

Blizu novog pogotka Hajduk je bio u 44. minuti. Livaja je proigrao Sigura čiji udarac s osam metara iskosa brani Zelenika. Lopta se potom odbija do Benrahou čiji udarac ispred gol linije čisti Bručić. Posjed je potom opet kod Benrahoua koji je povratnim dodavanjem uposlio Krovinovića, a on je s desetak metara katastrofalno pucao.

Minutu kasnije nova šansa za Hajduk kada je Livaja snažno pucao s desetak metara iskosa, a Zelenika je odbio loptu na desetak metara odakle je Pukštas loše pucao poslavši loptu pokraj gola.

Dobru akciju gosti su odigrali u 59. minuti kada je nakon prodora po desnoj strani oštro u peterac ubacio Vukčević, a udarac Drožđeka s druge stative nije bio dovoljno precizan.

Novi gol u mreži Varaždina vidjeli smo u 67. minuti kada je Livaja dijagonalnim dodavanjem proigrao Sahitija, a on je povratnom loptom asistirao za Krovinovića koji s desetak metara šalje loptu u donji lijevi kut Varaždinova gola. Bio je to njegov drugi pogodak u aktualnoj sezoni HNL-a.

Poigravanje Uremovića je u 69. minuti iskoristio Domjanović koji mu je ukrao loptu, no pogrešku stopera Hajduka stigao je ispraviti vratar Lučić. Dobar napada Varaždina vidjeli smo i minutu kasnije kada je Boršić donio loptu do Mitrovskog čiji udarac s 15 metara nije bio dovoljno precizan.

Varaždin je zaostatak smanjio u 83. minuti kada je Vukčević s desne strane oštro ubacio u peterac, a Uremović je s prve stative skrenuo loptu u vlastitu mrežu.

Domaćin je zaprijetio dvije minute kasnije kada su kombinirali Kalik i Livaja, a udarac potonjeg iz voleja sa sedam metara iskosa brani Zelenika dok na odbijenu loptu šutirao Sahiti poslavši je visoko iznad gola.

Nove bravure golmana Varaždina vidjeli smo u 88. minuti kada je prvo obranio pokušaj Livaje sa šest metara iskosa, a potom i udarac Krovinovića s vrha peterca.

Novi prodor Vukčevića bilježimo u 90. minuti kada je ubacio na drugu stativu, a od tamo je šutirao Vugrinec poslavši loptu pokraj gola. Isti igrač je u šansi i dvije minute kasnije kada ga je iz kornera pronašao Postonjski, a on je sa šest metara glavom pucao malo pored stative.

Veliku šansu je u 93. minuti nakon kontre i dodavanja Sahitija imao Dajaku, no u situaciji 1 na 1 sa Zelenikom dao si je predug for tako da je golman gostiju prvi došao do lopte. Bila je to posljednja prilika na utakmici.

Petnaesto kolo će od 19 sati na rasprodanoj Rujevici zaključiti derbi Rijeke i Dinama.

Nedjeljni program 15. dionice SuperSport HNL-a će od 16:30 na Poljudu otvoriti Hajduk i Varaždin. Njihov prvi ovosezonski ogled odigran u baroknom gradu pripao je gostima koji su slavili rezultatom 1:2.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Ferra, Eleza, Mikanovića i Melnjaka dok su gosti bez Brodića, Pilja i Vukušića.

Trener Hajduka Mislav Karoglan je u najavi izjavio: “Zaželio bih Mariju Kovačeviću puno zdravlja i hrabrosti. Čuo sam se s ljudima iz stožera, zaželio sam mu sreću. Dat će Bog da bude sve u redu. Igrali smo 14 kola. To je zanemariv uzorak. Nismo ni blizu. Sve je to u bod, Dinamo ima dvije utakmice manje. Fokus je na nama da budemo bolji. Analizirali smo utakmicu u Osijeku, nemamo nikakvih razloga da letimo. Svaka utakmica u ovoj ligi je teška. Prije par kola smo bili pokojni, a sad odjednom favoriti. Nit smo bili pokojni, nit smo sada favoriti. Forma nije linearna, gledam ja i druge kako igraju. Ne trebamo se bojati i pokušati biti bolji. Varaždin je dobra momčad, imaju duplo manje poraza od Hajduka. Moram ih pohvaliti, neke stvari rade bolje od drugih. Trener radi izvanredno, igraju se nogometa. Imaju izvanrednu veznu liniju, vratar odličan. Lijepo ih je gledati, rasterećeni su. Uvijek je glavobolja kako ih stisnuti. Kada pripremam utakmicu uzmem u obzir puno opcija, a onda jednu prezentiram igračima. Rijetko ih tko uspije stisnuti. Nisu laki za usmjeriti.”

Njegov kolega na klupi Varaždina Mario Kovačević, kojem je nedavno dijagnosticiran rak na plućima, je dodao: “Oni su opet prvi na ljestvici, euforija je na vrhuncu u cijeloj Dalmaciji. Ne želimo se previše opterećivati, idemo guštati na Poljudu koji će biti pun. Mi smo, uz Rijeku, momčad koja najmanje gubi u cijeloj ligi. Odgovorni smo i čvrsti u defenzivnoj igri, ali moramo biti konkretniji prema naprijed. Isticao sam već 100 puta da je Marko Livaja najbolji igrač lige. Pokušat ćemo ga limitirati, ali ima Hajduk i drugih igrača koji su opasni. Tu mislim prvenstveno na Pukštasa i Sigura, vidjelo se koliko znače Hajduku.”

Glavni sudac utakmice je Čakovčanin Patrik Kolarić kojem će asistirati Anto Marić i Dario Kolarević iz Zagreba te Osječanin Oliver Romić dok će u VAR sobi biti Zagrepčani Fran Jović i Ivan Vučković. Delegat susreta je Robert Balen (Zagreb), suce će kontrolirati Tomislav Šetka (Đakova) dok će ispred HNS-a za sigurnost brinuti Miroslav Cindrić.