Istra 1961 pogocima Matheusa i Vuka slavila protiv Varaždina

U prvoj utakmici 17. kola SuperSport HNL-a Istra 1961 je pred 802 gledatelja na Aldo Drosini u Puli bila bolja od Varaždina rezultatom 2:0 (1:0). Za četvrtu pobjedu Zeleno-žutih u sezoni u strijelce su se upisali Darwin Matheus i Matej Vuk.

Izabranici Davida Catale su se tako s odigranim dvobojem više bodovno poravnali s današnjim suparnikom na šestom mjestu ljestvice. S druge strane momčad koju vodi Mario Kovačević je nastavila s lošom formom. Upisali su treći uzastopni poraz u prvenstvu, a na pobjedu čekaju već sedam kola.

Ove dvije momčadi ponovno će se sastati već u utorak kada će na stadionu Varteksa odigrati sraz osmine finala kupa. Potom ih očekuju novi HNL izazovi u kojima će Varaždin dočekati Osijeka dok će Istra 1961 gostovati kod Gorice.

Već u 1. minuti utakmice završio je nastup Luke Hujbera koji je u svom 100. nastupu za Istru teško ozlijedio ruku zbog čega ga je morao zamijeniti Kadušić.

Prvu priliku na susretu vidjeli smo u 6. minuti kada je Matheus nakon nekoliko atraktivnih driblinga uposlio Ercega čiji udarac s desetak metara iskosa prolazi pokraj suprotne stative.

Samo minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka s dvadesetak metara iskosa je pucao Belcar, a lopta također odlazi malo pokraj suprotne vratnice.

Do nove šanse smo čekali 32. minuti kada je iz kornera ubacio Postonjski, a lopta se odbija do Marine čiji udarac glavom s desetak metara paradom preko grede prebacuje Majkić. Uslijedio je novi ubačaj iz kornera nakon kojeg se lopta prošetala petercom, no nitko na nju nije stigao reagirati.

Tri minute kasnije Matheus je, iako prethodno opterećen žutim kartonom, napravio prekršaj nad Bručićem, no sudac Kulušić nije smatrao da je isti vrijedan još jedne opomene što je izazvalo prosvjede gostujuće momčadi.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela domaćin dolazi u vodstvo. Nakon gužve u šesnaestercu Varaždina lopta se od bloka Laminea odbija do Matheusa koji je preciznim udarcem s desetak metara pogodio suprotnu malu mrežicu. Venecuelanski ofenzivac je tako upisao prvi pogodak u aktualnoj sezoni.

Varaždin je u drugom poluvremenu pokazao više inicijative, a prvu ozbiljniju priliku su kreirali u 65. minuti kada je Mitrovski pucao s dvadesetak metara, no Majkić je odbio loptu koja je išla u njegov donji desni kut.

Samo minutu kasnije Istra je povisila prednost. Maurić je odlično podvalio loptu za Vuka koji je iz srca kaznenog prostora poslao loptu pokraj Zelenike i kroz noge Jelenića za svoj treći gol u sezoni.

U četvrtoj minuti sudačke nadoknade smo vidjeli posljednju priliku za promjenom rezultata. Iz slobodnog udarca s dvadesetak metara je zaprijetio Erceg, no nije bio dovoljno precizan.

Kolo se nastavlja sutra kada se od 15 sati na Opus Areni sastaju Osijek i Rijeka dok će u 17:30 na Poljudu započeti nadmetanje Hajduka i Gorice.

Od 17 sati na stadionu Aldo Drosina u Puli počinje prva utakmica 17. kola SuperSport HNL-a u kojoj će snage odmjeriti Istra 1961 i Varaždin. Njihov prvi ovosezonski međusobni duel odigran na stadionu Varteksa pripao je domaćinu koji je slavio golom Postonjskog.

Zeleno-žuti u današnjem ogledu ne mogu računati na Douglasa, Lisicu i Ekonga dok su gosti bez Brodića, Vukušića, Nekića i Kolarića.

Strateg Istre David Catala je u najavi poručio: “Očekuje ns iznimno važna utakmica, koja će odrediti za što se borimo narednih mjeseci. Bitno je da se natječemo i na sve načine pokušamo doći do pobjede, jer će to značiti da ćemo ih dostići i boriti se za top 6 pozicija, a to nam je vrlo bitno. Utakmica s Hajdukom je iza nas, žao mi je što nismo više vjerovali u sebe da možemo uzeti tri boda ili upisati remi, jer mislim da smo napravili dosta dobrih stvari. Sad imamo novu priliku za bodove. Varaždin je ekipa koja želi imati posjed lopte, imaju kvalitetne igrače u sredini i moramo biti vrlo kompaktni u obrani, pokušati im uzeti loptu na pametan način. Očekuje nas i Kup utakmica protiv Varaždina, sigurno ću rotirati igrače, ali trenutno razmišljamo samo o sutrašnjoj utakmici.”

Njegov kolega na klupi Varaždina Mario Kovačević je dodao: “Možemo bolje nego što su to bili naši posljednji rezultati i s tom mišlju putujemo u Pulu. Za nas jako bitna utakmica, sa suparnikom koji je u našem rangu, trenutačno tri boda iza nas. Želja nam je da odigramo dobru utakmicu i sve ćemo učiniti da pobijedimo i lagano izađemo iz ove krize.”

Glavni sudac utakmice je Dario Kulušić iz Šibenika kojem će asistirati Hrvoje Radić (Split), Jerko Crnčić (Vrbovec) i Jakov Titlić (Potravlje) dok su za VAR zaduženi Ivan Vučković (Zagreb) i Ivan Mihalj (Velika Gorica). Delegat susreta je Marko Ilijašev (Beli Manastir), kontrolor suđenja Igor Pristovnik (Zagreb) dok je časnik za sigurnost Miroslav Cindrić.