Istra 1961 pregazila Rudeš i zakucala ga na dno ljestvice

Istra 1961 je na krilima dvostrukog strijelca Ante Ercega te uz pomoć Antonija Maurića i Mateja Vuka u sklopu 15. kola SuperSport HNL-a u Kranjčevićevoj deklasirala Rudeš rezultatom 0:4 (0:3). Bila je to jednosmjerna utakmica u kojoj domaćin može biti i zadovoljan što nije primio još koji pogodak.

Zeleno-žuti su drugom uzastopnom i ukupno trećom prvenstvenom pobjedom zakucali Rudeš na dno ljestvice. Zagrebačkom klubu nakon 12. poraza prvi pratitelji sad bježe velikih 11 bodova. Nakon stanke zbog reprezentativnih utakmica izabranici Davida Catale će u Puli dočekati Hajduk dok će momčad koju vodi Toni Golem odmjeriti snage s Goricom.

Domaćin je mogao povesti već u 1. minuti kada je Tomečak s desne strane uputio povratno dodavanje koje dolazi do Pešića, no on je s desetak metara loše pucao poslavši loptu iznad grede.

Istra je uzvratila u 4. minuti kada je s desetak metara iskosa dobro pucao Vuk, a Marković je odlično odbio loptu koja je išla u njegov bliži kut. Uslijedila je kombinacija iz kornera u kojoj je sa sedam metara zaprijetio Marešić, a vratar Rudeša je prebacio loptu koja je išla pod samu gredu. Nakon novog ubačaja iz kuta glavom je pokušao i Iovu, no nije bio dovoljno precizan.

Novu opasnost pred golom Rudeša vidjeli smo u 11. minuti kada je Mlinar proigrao Ercega koji je snažno pucao sa šest metara iskosa, ali Marković se nije dao iznenaditi.

Tri minute kasnije Istra je došla u vodstvo. Lisica je probio po desnoj strani nakon čega je povratnim dodavanjem pronašao Maurića, a on je s desetak metara šutirao iz prve te je pogodio gornji lijevi kut Matkovićeva gola. Novopečeni mladi reprezentativac je tako upisao prvijenac u zeleno-žutom dresu.

Gosti do novog pogotka dolaze u 26. minuti. Ponovno je u ulozi asistenta bio brz Lisica koji je s desne strane uposlio Ercega, a on je sa sedam metara zakucao loptu pod gredu za svoj četvrti zgoditak u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Novu akciju po desnoj strani napada Istre smo vidjeli u 31. minuti kada je Mlinar pronašao Ercega, a njegov pokušaj s 15 metara brani Marković.

Erceg je u odličnoj šansi bio dvije minute kasnije kada ga je dubinskim dodavanjem uposlio Blagojević, ali u situaciji 1 na 1 njegov udarac brani čuvar mreže Rudeša nakon čega je pomoćni sudac označio sumnjivo zaleđe.

Istra je dobru akciju odigrala i u 43. minuti kada je Mlinar uposlio Maurića koji je zaobišao golmana Markovića, no njegov udarac ispred gol linije je uspio blokirati Pavlović nakon čega je pomoćni sudac opravdano označio zaleđe.

Sudac Titlić je u drugoj minuti sudačke nadoknade dosudio kazneni udarac u korist Istre. Nakon ubačaja iz kuta glavom je pucao Vuk, a njegov pokušaj je rukom blokirao Kovačević. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Erceg te je loptu poslao u jednu, a Markovića u drugu stranu. Iskusni napadač je tako upisao drugi gol na utakmici i peti u prvenstvu.

Čevrti gol u mreži Rudeša vidjeli smo u 57. minuti kada je Erceg bio u ulozi asistenta, a preciznim prizemnim udarcem s desetak metara iskosa u strijelce se upisao Matej Vuk. Njemu je to bio drugi pogodak u aktualnoj sezoni.

Prvi opasniji udarac Rudeš je uputio u 62. minuti preko Špeljaka koji je s ruba kaznenog prostora iskosa snažno pucao, a Majkić je odbio loptu u korner.

Pet minuta kasnije Erceg je na suprotnoj strani travnjaka presjekao dodavanje Oddeija prema Markoviću, zaobišao je vratara Markovića, no otišao je previše u stranu pa je sa sedam metara samo zatresao bližu stativu.

Erceg je u šansi i u 72. minuti kada je nakon odličnog proigravanja Kadušića pucao s desetak metara, a lopta je prošla malo pokraj bliže vratnice. Istog igrača je dvije minute kasnije u kaznenom prostoru proigrao Ekong, a njegov prizemni udarac od bloka odlazi u korner. Nakon ubačaja iz kuta ponovno je pucao Erceg, ovaj put glavom, ali nije bio precizan.

Zanimljiv pokušaj Rudeša vidjeli smo u 85. minuti kada je s 15 metara iskosa suprotne rašlje gađao Petković, no lopta je proletjela metar od mete. Četiri minute kasnije je s dvadesetak metara šutirao Pavlek, a lopta je posljednjoj šansi na utakmici otišla ravno u Majkića.

Kolo se nastavlja od 18:10 kada na Opus Areni počinje dvoboj Osijeka i Lokomotive.

Derbijem začelja u kojem se od 16 sati u Kranjčevićevoj sastaju Rudeš i Istra 1961 otvara se subotnji program 15. dionice SuperSport HNL-a. Njihov prvi ovosezonski međusobni ogled odigran u Puli završio je neriješeno, bilo je 1:1.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Latkovića i Mihaljevića dok su gosti bez Majstorovića, Hujbera i Douglasa.

Trener Rudeša Toni Golem je u najavi rekao: “Očekujemo mi pobjedu već dugo, ali ona nikako da dođe. Sad nam u goste dolazi momčad koja nam je najbliža. Na našu žalost, ona je pobijedila u prošlom kolu, a dugo je i igrala s igračem manje. Dobili su i dodatnu energiju povratkom Ante Ercega, jer znamo koliko on znači njima, a značio bi i bilo kojoj momčadi u HNL-u. Imamo mi svojih briga, ali jednostavno je – mi moramo pobijediti i hvatati priključak za Istrom.”

Njegov kolega na klupi Zeleno-žutih David Catala je izjavio: “Gotovo sam siguran da je ovo najbitnija utakmica za nas do sada. Moramo ju gledati kao još jedno finale, bitno je da nakon pobjede prošle utakmice ostvarimo još jednu. Takav mentalitet trebamo imati. Igrači su sretni zbog rezultata prošlog tjedna i dobro treniraju, ali moramo i dalje biti jako koncentrirani, jer neće biti ni malo lako. I dalje smo mi u lošoj situaciji, zato trebamo pokazati najbolju verziju sebe. Očekujem da odigramo utakmicu kao što smo odigrali prvo poluvrijeme protiv Slaven Belupa. Neću se zadovoljiti jednim bodom.”

Glavni sudac utakmice je Jakov Titlić iz Potravlja kojem će pomagati Luka Pajić (Rijeka), Dominik Benković (Zaprešić) i Marino Majstrović (Split) dok će u VAR sobi biti Ivan Bebek (Rijeka) i Ivan Starčević (Bjelovar). Delegat susreta je Stipe Doljanin (Hrvace), a kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac).