Osijek, Hajduk i Slaven Belupo prvi četvrtfinalisti Hrvatskog nogometnog kupa (VIDEO)

U prvim dvobojima osmine finala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa favoriti su opravdali očekivanja. Osijek je u Zagrebu bio bolji od Rudeša rezultatom 0:2 dok je Hajduk slavio kod Belišća s 1:5. U dvoboju prvoligaških klubova na Šubićevcu uspješniji je bio Slaven Belupo koji je nakon jedanaesteraca pobijedio Šibenika s 4:6.

Bijelo-plavi su otpor vodeće momčadi Druge HNL slomili u drugom poluvremenu. Prvi gol na utakmici pao je u 55. minuti kada je Ndockyt s desne strane ubacio za Fiolića, a on je udarcem glavom svladao Kralja. Konačan rezultat susreta je u 71. minuti postavio Mierez nakon još jedne asistencije Ndockyta. Prvi pokušaj argentinskog napadača obranio je golman domaćih, no novu priliku ofenzivac Osijeka nije propustio te je iz blizine zakucao loptu u mrežu. Time je prekinuo svoj golgeterski post koji je trajao od 15. kolovoza.

“U ovoj fazi natjecanja ovo je svakako bio najteži protivnik. Igraju vrlo kvalitetan nogomet za jednog drugoligaša, a na svom terenu nisu imali nikakav pritisak, pa to može biti vrlo nezgodno. Mi smo od prve minute ušli u utakmicu ozbiljno i agresivno, nismo im ostavljali previše prostora. Doduše, imali smo u prvom poluvremenu malo problema u izgradnji naših napada, ali kada smo neke stvari promijenili u nastavku i stali malo bolje na terenu, igra je postala tečnija i brža, stigle su i gol šanse i rekao bih da smo zasluženo pobijedili. No, uvjerili smo se da Rudeš ima kvalitetu možda u nečemu i veću od pojedinih prvoligaša. Ne boje se nadigravati, skup su dobrih pojedinaca i dobro vođeni s klupe tako da su po meni najveći favorit za ulazak u Prvu ligu”, izjavio je strateg Osijeka Nenad Bjelica.

Nakon Osijeka posao u osmini finala je obavio i Hajduk koji je za suparnika imao Belišće, ponajbolju momčad 3. HNL Istok. Junak pobjede Bilih bio je Marko Livaja koji je postigao hat-trick, a dva gola je dodao i Marin Ljubičić. Za goste je pak poentirao bivši nogometaš Rome Silvio Anočić koji se nakon kalvarije s ozljedom skrasio u trećeligaškom rangu natjecanja.

Gledatelji na gradskom stadionu u Belišću nisu dugo morali čekati na pogodak. Već u 4. minuti susreta Livaja je iz blizine matirao Stanića. Vodstvo gostiju nije potrajalo, čim se krenulo s centra Belišće je došlo do izjednačenja. Anočić je povukao napad te se pored neodlučnog Katića odlučio za snažan prizemni udarac s ruba kaznenog prostora kojim je svladao Subašića. Hajduk je ponovno u vodstvu od 35. minuti kada je odličnim udarcem lijevom nogom suprotni kut gola pogodio Ljubičić.

Gosti su pobjedu potvrdili u drugom poluvremenu s tri nova gola. Prvo je u 56. minuti Livaja odlično poentirao iz slobodnog udarca s oko 25 metara udaljenosti, a samo dvije minute kasnije isti igrač je asistirao za Ljubičića kojem iz peterca nije bilo teško poslati loptu u mrežu. Konačan rezultat svojim hat-trickom Livaja je postavio u 68. minuti kada je nakon dodavanja Sahitija s desetak metara prizemnim udarcem poslao loptu iza leđa Kralja.

Zadovoljstvo ishodom nije krio ni švedski stručnjak na klupi Hajduka Jens Gustafsson: “Morate se ponašati profesionalno, biti fokusirani i truditi se da bi postigli ovako uvjerljivu pobjedu. Mislim da su igrači to danas napravili i vrlo sam ponosan na njih. Trudili su se i svatko je napravio najbolje što je mogao u 90 minuta. Hajduk bi ovako trebao izgledati u svakoj utakmici i moramo ovako nastaviti.”

Samo četiri dana nakon prvenstvenog remija Šibenik i Slaven Belupo su opet na Šubićevcu odmjerili snage. Treneri su se, naročiti domaći Mario Rosas, odlučili na promjene u početnom sastavu kojima su priliku dali igračima s manjom minutažom u dosadašnjem tijeku sezone.

Farmaceuti su poveli zgoditkom iskusnog Ivana Krstanovića koji je u 68. minuti sigurno realizirao kazneni udarac kojeg je sam izborio. Domaćini su od 76. minuti imali igrača više nakon što je drugi žuti karton dobio Mateo Kocijan, a u prvoj minuti sudačke nadoknade i oni su dobili kazneni udarac nakon što je Van Bruggen u šesnaestercu igrao rukom. Produžetke Narančastima donio je kapetan Mario Ćurić koji je s 11 metara pucao po sredini gola.

U dodatnih pola sata igre nije bilo pogodaka pa je pobjednik odlučen izvođenjem udaraca s 11 metara u kojima su bolji bili Farmaceuti.

1. serija: Krstanović – zabio; Delić – zabio
  2. serija: Bogojević – zabio; Batarelo – Čović obranio
  3. serija: Laušić – zabio; Marin zabio
  4. serija: Goda – zabio; Ćurić – zabio
  5. serija: Marina – zabio

Sutra nas očekuju nova četiri okršaja osmine finala dok će ovu fazu natjecanja 13. studenog zaključiti Oriolik i Rijeka.

Oriolik Oriovac – Rijeka 13.11. 14h

Četvrtfinale kupa se također igra na jednu utakmicu i to 1. prosinca, a parovi će se odrediti ždrijebom u kojem neće biti nositelja.