Pogotkom Livaje iz kaznenog udarca Hajduk pobijedio u Koprivnici

Mislav Karoglan je pobjednički krenuo u svoj drugi mandat na klupi Hajduka. U prvoj utakmici 13. kola SuperSport HNL-a bili su na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici bili bolji od Slaven Belupa rezultatom 0:1 (0:1). Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Marka Livaje koji je u završnici prvog poluvremena realizirao kazneni udarac. Prethodno je lopta u ruku u petercu pogodila Marca Borasa.

Hajduk je tako došao do osme pobjede u sezoni kojom je barem privremeno preuzeo vrh prvenstvene ljestvice. Farmaceuti su pak upisali prvi poraz nakon tri utakmice i šesti ukupni.

Obje momčadi se sad okreće kup ispitima. Hajduk će gostovati kod Jadrana iz Ploča, a Slaven će odmjeriti snage s Rudešom. Idućeg tjedna ih pak očekuje 14. kolo u kojem na Poljud stiže Rudeš, a Farmaceuti će gostovati u Puli.

Već u prvoj minuti utakmice Božić je na 17 metara povlačenjem zaustavio Melnjaka zbog čega je dobio žuti karton. Iz slobodnog udarca je potom pucao Krovinović, a Sušak je uspio odbiti loptu do Sigura čiji novi pokušaj zaustavlja blok Božića.

U 3. minuti je na suprotnoj strani travnjaka nezgodno s lijeve strane u peterac ubacio Štefulj, a Lučić je uspio odbiti loptu.

Nevjerojatnu šansu je u 5. minuti propustio realizirati Uremović. Nakon ubačaja Krovinovića iz kornera Melnjak je s prve stative prenio loptu u peterac, a tamo je natrčao stoper Bilih koji je s dva metra pucao poviš gola.

Novi pokušaj gostiju uslijedio je tri minute kasnije kada je s dvadesetak metara pucao Sahiti, a lopta je prošla malo pored stative. U 10. minuti je s 18 metara iskosa udarac okušao i Krovinović te je loptu poslao pored suprotne vratnice.

Nedugo potom uzvraćaju i Farmaceuti i to preko Libera čiji je snažan udarac sa 17 metara uspio odbiti Lučić.

Novi pokušaj Krovinovića iz daljine bilježimo u 18 minuti, a Sušak je ulovivši loptu upisao sigurnu intervenciju. Sedam minuta kasnije Livaja je ostavio loptu za Pukštasa koji s 18 metara puca ravno u golmana domaćih.

U 31. minuti je s ruba kaznenog prostora iz voleja pucao Hoxha, a od bloka Dialla lopta odlazi u korner. Dvije minute kasnije zaprijetio je i Hajduk i to tako što su Pukštas i Sahiti pripremili šansu za Livaju koji je sa šest metara loptu poslao pored suprotne stative.

Hoxha je aktivan u 35. minuti kada je s zapucao s dvadesetak metara iskosa poslavši loptu malo pored bliže vratnice.

Dobru akciju gosti su odigrali u 41. minuti kada je Pukštas ubacio za Sahitija koji je ostavio loptu za Livaju, a njegov udarac je u petercu rukom blokirao Boras. Uslijedio je poziv iz VAR sobe i pregled snimke od suca Ercega koji je nakon toga pokazao na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara je preuzeo Livaja te je udarcem u desnu stranu poslao loptu iza leđa Sušaka. Tako je došao do svog prvog dola nakon više od dva mjeseca i petog u aktualnog prvenstvenoj sezoni.

Drugo poluvrijeme je otvoreno velikom šansom Slavena. Hoxha ke probio po lijevoj strani pored Sigura, a onda je odlično asistirao za Štrkalja koji je kraj Šarlije šutirao s prve stative, a odličnom obranom iskazao se Lučić.

Lopta se u 63. minuti odbija do Štefulja koji je s dvadeseta metara iskosa odmah opucao, no nije bio dovoljno precizan tako da je lopta otišla kraj bliže stative.

Tri minute kasnije Bosec je ubacio s desne strane, a glavom je s osam metara pucao Mioč, no to je učinio lošte poslavši loptu preko gola.

U 77. minuti nakon ubačaja Libera s desne strane Boras je proslijedio loptu do Božića koji je sa sedam metara pucao iznad grede.

Domaćin je pritisnuo u završnici utakmice, no najbolju priliku je imao Hajduk. Livaja je u 95. minuti ostavio loptu za Trajkovskog koji se sjurio prema golu, a onda je pucao s ruba šesnaesterca, no Sušak je odlično obranio.

Kolo se nastavlja sutra kada se od 16 sati sastaju Rudeš i Varaždin dok u 18:10 počinje sraz Osijeka i Istre 1961.

Trinaestu dionice SuperSport HNL-a će od 18 sati na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici otvoriti Slaven Belupo i Hajduk na čijoj će klupi novi mandat započeti Mislav Karoglan. Njihov prvi ovosezonski međusobni duel odigran na Poljudu pripao je Bilima koji su slavili rezultatom 3:0.

Domaćin u današnjem srazu ne može računati na Pllanu, Hlevnjaka i Caimacova dok su gosti bez Ferra i Odjidje.

Trener Farmaceuta Roy Ferenčina je u najavi rekao: “Želim da se prezentiramo u najboljem mogućem izdanju i da nastavimo s pozitivnim rezultatima. Bit će potrebno imati puno bolju realizaciju u odnosu na prethodne utakmice, a ako tako bude imamo se pravo nadati bodovima.”

Njegov kolega na klupi Hajduka Mislav Karoglan je izjavio: “Situacija nije tragična. Bavili smo se kako postići gol. Mislim da vani trebaš postići dva gola. To je cilj za svaku utakmicu vani. Belupo je ekipa koja igra izvanredno pod novim trenerom. Jako su agresivni, možda tranzicijski najbolja ekipa u ligi. Imaju najbolju duel igru po statistici. Ako na gostovanju nisi dobar u duelima nemaš preduvjete za dobiti utakmicu. Bitno je da Hajduk pobjeđuje, da budemo super stabilni i da rastemo.”

Glavni sudac utakmice je Mateo Erceg iz Benkovca kojem će pomagati Dario Kolarević (Zagreb), Ivan Starčević (Bjelovar) i Toni Dadić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Ante Čuljak (Zagreb) i Anto Marić (Zagreb). Delegat susreta je Ante Podnar (Gospić), kontrolor suđenja Domagoj Ljubičić (Osijek), a za sigurnost je zadužen Marko Svilić.