Zgodicima Livaje i Dajakua Hajduk uzeo tri boda kod Rudeša

Pogocima Marka Livaje u 48. i Leona Dajakua u 97. minuti Hajduk je u 23. dionici SuperSport HNL-a pred 4.449 gledatelja u Kranjčevićevoj svladao Rudeš rezultatom 0:2 (0:0). Gosti su imali velik broj prilika, no nedostajalo im je više mirnoće u završnici akcija. S druge strane domaćin je petoj minuti sudačke nadoknade preko Petkovića zatresao stativu što im je bila najbolja prilika na susretu.

Izabranici Mislav Karoglana su tako upisali 15. pobjedu u sezoni kojim su nastavili puhati za vrat vodećoj Rijeci. Lider na ljestvici i dalje ima dva boda prednosti. Momčad koju vodi Davor Mladina je pak zabilježili 19. poraz te se samo četiri osvojena boda zauzima posljednje mjesto na ljestvici. U sljedećem kolu Hajduk očekuje novo gostovanje, ovaj put u Varaždinu, dok će Rudeš na Aldo Drosini u Puli odmjeriti snage s Istrom 1961.

Prvi ozbiljniji napad na utakmici zabilježili smo u 11. minuti kada je Sahiti povukao napad po desnoj strani nakon čega se odlučio za udarac s 15 metara iskosa, a lopta se od bloka Pavlovića odbija na drugu stativu gdje ju je dočekao Livaja, no iz blizine je pucao poviš grede.

Dvije minute kasnije Šarlija je dubinskim proigravanjem uposlio Brekala koji je pobjegao Pavlovića te je do lopte stigao prije Markovića, ali je pokušaj loba s desetak metara iskosa završio pored stative. U 14. minuti je s Pukštas asistirao za Livaju koji je šutirao s desetak metara iskosa, no Marković je uspio odbiti loptu.

Sahiti je u akciji i u 18. minuti kada je ubačajem na drugu stativu pronašao Kalika koji također ne uspijeva pogoditi okvir gola. Tri minute kasnije Livaja je majstorski uposlio Pukštasa koji je zaobišao Marković, no njegov udarac s vrha peterca je u posljednji trenutak uspio blokirati Mrčela. Livaja je potom u 23. minuti uputio prizemni udarac sa 17 metara kojeg golman Rudeša s lakoćom brani.

Rudeš je dobro zaprijetio u 27. minuti preko Doležala koji se pored Sigura izborio za udarac sa 17 metara iskosa, a Lučić u korner odbija loptu koja je išla u njegov bliži kut. Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Pukštas je povratnim dodavanjem asistirao za Livaju koji je na šest metara pucao petom, ali nije dobro zahvatio loptu.

Gosti prijete i u 31. kada je Sigur ubacio s desne strane, a Livaja je na šest metara u skoku nadvisio Šehića, no lopta odlazi pored bliže stative. Pet minuta kasnije na novi dobar ubačaj Sigura s desne strane nitko od njegovih suigrača nije stigao reagirat. Pukštas je u 39. minuti ubačajem na drugu stativu tražio Kalika, ali ispred njega prvi do lopte dolazi Mašala koji je tako otklonio opasnost.

U posljednjoj minuti prvog dijela Hajduk je preko Pukštasa zatresao mrežu Rudeša, ali pogodak nakon VAR intervencije zbog zaleđa Sahitija u ranijoj fazi akcije nije priznat.

Brekalo je u trećoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela ubacio iz kornera, a Livaja i Šarlija iz peterca nisu uspjeli zatresti mrežu domaćina.

Na početku drugog poluvremena Hajduk dolazi u zasluženo vodstvo. Nakon kombinacije iz slobodnog udarca Kalik je s desne strane ubacio u peterac, a tamo je loptu dočekao Livaja koji ju je glavom sa četiri metra proslijedio u gol Rudeša. Bio je to njegov osmi pogodak u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

U 54. minuti nakon kombinacije iz kornera s desne strane je ubacio Sahiti, a Kalik je glavom s deset metara loptu poslao pored bliže vratnice.

Veliku šansu gosti su propustili pet minuta kasnije kada je s desne strane oštro u peterac ubacio Livaja, a Kalik sa četiri metra šalje loptu iznad gola.

Livaja je u 70. minuti pokrenuo kontru u kojoj je uposlio Brekala, a on se odlučio za udarac s dvadesetak metara kojeg Marković uspijeva odbiti.

Tri minute kasnije Latković je iz kornera pronašao Mrčelu čiji pokušaj glavom s prve stative od bloka Žapera odlazi iznad grede.

Nakon kombinacije iz kornera Brekala i Kleinheislera u 80. minuti potonji je oštro ubacio u peterac, ali Pukštas na prvoj stativi nije zahvatio loptu. Minutu kasnije je s lijeve strane pred gol domaćina ubacio Hrgović, no ovaj put Brekalo nije uspio uputiti udarac.

Rudeš je dvije prilike kreirao u 85. minuti. Prvo je Vukmanović dobro šutirao s 18 metara, a Lučić je paradom odbio loptu koja je išla u njegov gornji desni kut. Potom je uslijedio i ubačaj s lijeve strane te udarac glavom Petkovića za novu obranu vratara Hajduka. U pokušaju blokiranja Vukmanovićeva udarca koljeno je ozlijedio Žaper kojeg je zbog toga morao zamijeniti Odjidja.

Hajduk uzvraća tri minute kasnije kada su blokirali Kleinheisler i Brekalo, no udarac hrvatskog reprezentativca sa šest metara iskosa u posljednji trenutak uspijeva blokirati Pavlović.

Blizu gola Rudeš je bio u 95. minuti. Petković se sjurio po lijevoj strani napada nakon čega je snažnim udarcem s desetak metara iskosa zatresao stativu.

Konačan rezultat dvoboja postavljen je u 97. minuti četvrtim prvenstvenim golom Leona Dajakua. Kontru je povukao Brekalo nakon čega je uposlio kosovskog ofenzivca koji se driblingom oslobodio svog čuvara nakon čega je snažnim udarcem matirao Markovića.

Dvadeset i treće kolo bit će zaključeno sutra kada se od 15 sati na Opus Areni sastaju Osijek i Gorica dok u 17:10 na Maksimiru počinje duel Dinama i Varaždina.

Fenjeraš Rudeš će od 17:10 na rasprodanoj Kranjčevićevoj u sklopu 23. kola SuperSport HNL-a dočekati Hajduk. U njihovom prvom ovosezonskom međusobnom ogledu u Zagrebu gosti su slavili rezultatom 0:2 dok su na Poljudu pobijedili s minimalnih 1:0.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Pasaričeka i Karačića, a gosti su bez L. Kalinića, Moufija, Ferra, Dialla, Melnjaka, Uremovića, Perišića i N. Kalinića.

Trener Rudeša Davor Mladina je u najavi rekao: “Znamo vrijednost Hajduka, uz Rijeku i Dinamo su najveći favoriti za prvo mjesto. Mi imamo određene probleme, cilj je pokušati pružiti dobru partiju.”

Njegov kolega na klupi Hajduka Mislav Karoglan je izjavio: “Utakmica bitna kao svaka druga. Rudeš igra najbolje protiv velikih ekipa, nema što izgubiti. Moramo biti pravi i ući u niz pobjeda. Rudeš je u negativnom nizu, sigurno da to boli trenera. Kolega ih je uveo u prvu ligu. Nama je jedini cilj pobijediti, potvrditi bodove od utakmice s Belupom.”

Glavni sudac utakmice je Osječanin Dario Bel kojem će asistirati Kristijan Novosel (Valpovo), Luka Pajić (Rijeka) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Darko Kolesarić (Osijek), suce će kontrolirati Šime Bugarija (Bibinje), a časnik za sigurnost je Marko Svilić.